ДИРЕКТОР:
Теодора Таскова
П Р А В И Л Н И К
на ЧДГ „Монтесори”
учебна 2020-2021
година
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
- Настоящият правилник урежда организацията и ръководството на ЧДГ „Монтесори”.
- ЧДГ „Монтесори” включва детска градина за деца от 2 до 6-годишна възраст – I, II, и III и IV възрастови групи на основание чл.11 от ЗНП във връзка с чл. 18, ал.2, т.1 ППЗНП и чл.21 от Наредба №9 от 19.08.2016 година в частта си относно частни училища и детски градини.
- Правилникът е съобразен с Наредба №5 от 03.06.2016 година както и с конкретните условия на работа.
- Детската градина осигурява необходимите условия за физическото, духовното, нравственото и социалното развитие на детето, гарантира неговите права, свобода и сигурност, достойнство и уважение; възпитават го в дух на мир и толерантност; приобщават го към българските традиции и културни ценности.
- Детската градина е целодневна и работното време, както и ваканциите са съобразени с изискванията на Асоциация „Образователен център Монтесори”.
- Детската градина работи непрекъснато от понеделник до петък. Децата се приемат сутрин от 8.00 до 8.30 часа, а следобяд отпътуват по маршрути в 17.00 часа. Родителите, които взимат децата си от ДГ, трябва да сторят това не по-късно от 17.00 часа. Транспорта за децата от 1, 2 и 3 групи става с микробуси от и до адрес, а за ПГ с автобуси КАРАТ-С по предварително определени маршрути и спирки.
ОРГАНИЗАЦИЯ И РЪКОВОДСТВО
Раздел I
Прием на децата
- Приемът на децата в детската градина се извършва съгласно наредби, утвърдени от МОМН и съобразени с частния характер на детското заведение до запълване на определен брой места.
- При записване за кандидатстване за ДГ кандидатите представят акт за раждане и здравен картон.
- Родителите на новопостъпилите деца попълват декларация, с която се запознават с условията за пребиваване в ДГ.
- Децата от ДГ се отписват: по желание на родителите с писмена молба до директора и след анекс към договора.
- Договорите за следващата учебна година на децата, записани и посещаващи детската градина се сключват в срок до 30 април на учебната година. След изтичане на посоченият срок местата се запълват от нови кандидати.
- Броят на децата в групите се определя от заповед на Директора на ЧДГ „Монтесори”.
Раздел II
Такси - / формиране и заплащане/
- Таксата за детската градина се определя и заплаща по предварително сключен договор между Родителите от една страна и Асоциация „Образователен център Монтесори” от друга.
- Допълнителните занимания: логопед, пиано, футбол, спортни игри, плуване, гимнастика, балет и други, които са предвидени за текущата учебна година, не са задължителни и се заплащат допълнително според вида и броя на посетените от детето часове.
- Еднократна вноска за закупуване на учебните помагала по английски език с Образователен център Адванс.
- Униформата на децата е задължително ежедневно облекло за всички деца от втора, трета и четвърта групи. Всеки петък от седмицата е ден без униформа. Изключение правят официални събития, които съвпадат с този ден.
Раздел III
Работно време
Обучението и възпитанието на децата в детската градина се извършва в условията на целодневна детска градина и е съобразено с началото и края на работния ден на НУКК, където се помещава и ЧДГ „Монтесори”, както и на ваканциите и почивните дни на Италианския лицей, където се помещава детското заведение.
Детската градина работи на петдневна работна седмица, считано от 15 септември до 30 юни като децата се приемат сутрин най-късно до 8.30 часа и отпътуват от ДГ в 17.00 часа с автобуси по предварително определени маршрути на автобуси КАРАТ-С и микробуси на АОЦ „Монтесори”.
Раздел IV
Медицинско обслужване и културен отдих
- Медицинското обслужване на децата от ДГ се осъществява от лекар, медицинска сестра за ЧДГ „Монтесори”, стоматолог и стоматологична сестра.
- Под ръководството на лекаря и медицинската сестра се осъществяват следните дейности:
- Организиране и системно наблюдение на физическото и психическо развитие на децата, контролиране и оценяване на физическата им дееспособност.
- Провеждане на оздравителни и закалителни мероприятия.
- Осъществяване на контрол и наблюдение на режима за деня в съответствие с възрастовите особености и физиологическите потребности на децата.
- Контролиране изпълнението на санитарно-хигиенните изисквания и противоепидемичния режим.
- Организиране здравното възпитание на децата и провеждане на здравна просвета на персонала и родителите
- Организиране на правилно и рационално хранене на децата.
- Организиране на непрекъснат контрол на здравното състояние на децата чрез профилактични прегледи.
- Предпазване на децата от заболявания и злополуки:
- провеждане на ежедневен филтър
- недопускане на болни деца в детското заведение, чиито контрол се извършва от медицинската сестра и при необходимост болните деца се връщат за лечение при домашни условия.
- Веднъж годишно се извършват профилактични прегледи от стоматолога на НУКК. Провежда се стоматологично лечение на нуждаещите се деца със съгласието на родителите им.
- След най-малко тридневно отсъствие, децата се приемат с медицинска бележка от личния лекар, удостоверяваща здравословното им състояние и липсата на контакт с ОЗБ.
- Всички медицински документи се предават лично на сестрата на ДГ до 15.09.2020 година. Не се допуска посещаване на учебното заведение от деца без актуални здравни изследвания.
- За укрепване здравето на децата от ДГ се организират: зимен ски курс и летен лагер през м. юни. Организацията на тези мероприятия се извършва от директора за ЧДГ „Монтесори”, съобразно НАРЕДБА за детския отдих и туризъм, в сила от 27.12.2016 г.
Раздел V
Учебен процес
- Възпитателно-образователната работа в детската градина се осъществява от педагогически, медицински и помощен персонал. Учителите по групи работят по програма утвърдена от МОМН.
- Живота на децата се организира съобразно възрастовите особености и индивидуалните потребности, като се осигурява необходимото време за игра, занимания, хранене, сън и други дейности, предпазване от физическа и нервна преумора, от субективни и обективни опасности.
- Обстановката в детската градина се организира така, че да създава свободни и достъпни зони за дейности /кътове/ за самостоятелност в избора на информация, на играчки и материали, на игри и занимания.
- Детската градина работи по утвърдена програма, включваща организираните занимания и учебни форми, съдържанието, средствата и подходите като стимулират познавателната активност, самостоятелността на избора и свободата на действията, богатството на въображението и умението на детето да се ориентира в динамично променящата се среда; по-широко и целенасочено използват многообразието на природната среда, местните естествени закаляващи фактори, естествените движения и средства, подходящите форми на туристическа дейност.
- Педагогическият персонал на детската градина може да разработи собствени проекти за организация на материалните условия и педагогическата дейност с цел да се утвърждават оригинални идеи и решения за възпитанието и развитието на децата, когато не противоречат на Закона за народната просвета и подзаконовите нормативни актове на МОМН, МЗ и са утвърдени от директора на ЧДГ „Монтесори”.
Раздел VІ
Права и задължения на участниците в педагогическия процес на ЧДГ „Монтесори”
1. Директор:
- Директорът на детската градина ръководи цялата дейност. Когато отсъства, го замества друго лице, определено със заповед на директора.
- Директорът осигурява необходимите условия за организацията и качеството на възпитателната работа.
- Отговаря за полагането на грижи за живота, здравето и физическото развитие на децата в детскота градина.
- Грижи се за обогатяване на материалната база, опазване на имуществото и материалните ценности в детската градина.
- Осигурява единни педагогически изисквания и добри взаимоотношения между учители, деца, помощник възпитатели както и друг персонал в детското заведение.
- Организира контрола и оценяването на работата на учителите и дава препоръки за подобряването и.
- Контролира правилното водене и съхраняване на задължителната за детската градина документация и заверяването и.
- Отговаря за методическата и квалификационна дейност в детската градина, проучване и разпространяване на положителния педагогически опит и грижа за подобряване и усъвършенстване работата на младите специалисти, грижи се за добрите взаимоотношения и сътрудничество с родителската общественост.
- Директорът за детската градина е председател на методичното обединение по предучилищно възпитание.
Той осигурява обсъждането на основни въпроси в методическото обединение, вземането на целесъобразни решения и организира изпълнението им.
- Разпорежданията на директора на детската градина са задължителни за педагогическия и обслужващ персонал.
- Директорът на ЧДГ „Монтесори” сформира сборни групи при намаляване броя на децата под 6 за група.
2.Учители.
- Учителят организира и ръководи възпитателната работа с децата в поверената му група и носи отговорност за:
-полагане на хуманни и демократични подходи във възпитанието на децата и стимулиране на интелектуалното им развитие.
-поддържане на педагогически оптимизъм при формиране личността на детето, на неговата индивидуалност в условията на детската градина.
-използване на гъвкави форми на организация на децата от различни възрасти по интереси.
-живота и здравето на децата по време на престоя им в детската градина, сигурността и безопасността при осъществяване на игровата, учебната, трудовата, физкултурната, туристическа и други дейности.
-оказване на педагогическа помощ на родителите при възпитанието на децата им.
-установяването на взаимоотношения на уважение и сътрудничество с родители, учители и останалия персонал за издигане авторитета на ЧДГ „Монтесори”.
-повишаване на своята научна и методическа квалификация чрез различни форми на методическа работа.
-подобряване и обогатяване на материалната база и помагала в работата на групата и в детската градина.
-да усъвършенства професионалната си подготовка.
-да уведомява предварително директора на детската градина в случай на невъзможност да изпълни някой от своите задължения.
-да участва по установеният ред в различни видове дежурства в комплекса, както и допълнително поставени задачи от директора на детската градина.
- Учителят няма право да използва за възпитателни цели средства, които противоречат на човешките права и свободи /физически и морални наказания, заплахи, грубо насилие и прекалени ограничения. Няма право да изгонва от помещението на деца от поверената му група.
- Учителят няма право да организира екскурзии, разходки и други форми на туристическа дейност и занимания сред природата в замърсена и необезопасена среда.
- Учителят няма право да извежда децата извън базата без да е уведомил и получил разрешение от директора на детската градина и без придружител.
- Недопустимо е използване на служебното положение за лично облагодетелстване.
- Учителят няма право да променя седмичната програма на децата без разрешение на директора.
- Абсолютно недопустимо е децата да бъдат оставяни без надзор от учител или помощник възпитател във всеки един момент от пребиваването им в детската градина.
- Целият персонал на детската градина е задължен да спазва стриктно работното си време и да не напуска учебното заведение по време на работа.
3.Медицинска сестра.
- Медицинската сестра на детската градина осигурява медицинското обслужване на децата и създаването на оптимални условия за нормалното им физическо и психическо развитие.
- При необходимост медицинската сестра оказва първа долекарска помощ и информира директора за детската градина и лекаря за всяко заболяване.
- Изпълнява назначенията на лекаря като прави превръзки и манипулации, взема секрети за изследване, наблюдава телесната температура и при необходимост други показатели, раздава лекарства с лечебна и профилактична цел.
- Сутрин при пристигане на децата прави задължителен филтър и се информира за здравното им състояние. При заразно заболяване незабавно изолира детето и прави филтър на карантинираната група.
- Подготвя и организира извършването на основните и контролни медицински прегледи, измерването на физическата дееспособност на децата и антропометричните измервания, регистрира данните в здравните картоните и в Дневник на детето.
- Участва в съставянето и контрола по изпълнението на хигиенния режим на детската градина, отопление и проветряване на помещенията.
- Участва и следи за провеждане на закалителни и оздравителни мероприятия.
- Следи за спазване на карантинните срокове и контролира приготвянето на дезинфекционните разтвори и тяхното съхранение.
- Организира и контролира рационалното хранене на децата и спазване на листа със седмичното меню, контролира приготвянето на храната и качеството на хигиената в кухнята, ежедневно взима проби от храната, а веднъж седмично проби от водата в басейна.
- Води и съхранява медицинската документация и имунизационния паспорт на децата и нанася данните в здравните им картони.
- При необходимост съпровожда децата до лекаря и стоматолога.
- Организира здравно просветната и здравно възпитателна работа с персонала, родителите и самите деца като използва подходящи средства.
- Съхранява здравните книжки на персонала.
- Поддържа плувния басейн по изисквания на здравните органи.
4.Помощник-възпитател в детската градина.
- Помощник възпитателят в ДГ осигурява необходимите санитарно-хигиенни условия за правилното развитие и възпитание на децата, съвместно с учителя отговарят за здравето на децата.
- Извършва редовно и качествено почистване на занималнята, спалните, кабинетите,коридорите, фоайетата,сервизните помещения и др. /подове, врати, прозорци/, дворни пространства, физкултурните салони, съгласно определените от ръководството график и изисквания.
- Правят ежедневна дезинфекция,изтупват и застилат леглата след сън,изтупват дюшеците.
- Съхраняват и отчитат зачисленото имущество.
- Разпределят и сервират храната на децата, измиват и стерилизират съдовете според изискванията на ХИ.
- Привеждат в ред занималнята и след замърсяване я измиват.
- Активно помагат на учителите при организация на педагогическия процес с децата, съдействат за изграждане на здравно-хигиенни, културни и трудови умения и навици, сън, игри, занятия, разходки и развлечения.
- Разговарят спокойно с децата, учат ги да си помагат и уважават възрастните; компетентно и тактично разрешават възникналите спорове между децата, участват в обличането и събличане на децата.
Раздел 5
Родители – права и задължения.
- Родителите полагат грижи за децата си в съответствие с изискванията на Семейния кодекс и на детската градина. Участват в избиране на родителски съвет и в утвърждаване на решенията му.
- Родителите имат право да дават предложения, касаещи глобални въпроси, свързани със съответната група. Могат да правят предложения пред учителите за подобряване на възпитателната работа, материалната база и взаимодействието със социално-педагогическите фактори.
- Оказват помощ и съдействие за хигиенизиране и за подобряване и обогатяване на материалната база.
- Спазват наредбата за детските градини и Правилника за вътрешния ред на ДГ.
- Заплащат в срок, предвидените в настоящия правилник такси.
- Участват в съвместни дейности с децата, организирани от и за детската градина.
- Не се разрешава внасяне в детската градина на мобилни телефони, часовници тип телефон, електронни устройства, златни и скъпи накити, опасни предмети, военизирани и неподходящи за възрастта играчки.
- Родителите носят отговорност да недопускат, ако детето им е болно, да направи контакт със здравите деца в микробусите, автобусите и в детската градина.
- При отсъствие на детето за три и повече дни, родителите представят медицинска бележка удостоверяваща здравния статус на детето и липсата на контакт с ОЗБ.
- Родителската общност няма право да обсъжда и да дава преценка за работата на учителите и педагогическите специалисти, педагогическия подход и политиката на ЧДГ „Монтесори”.
Раздел VІ
Задължителна документация на ДГ.
В ЧДГ „Монтесори” се води следната задължителна документация:
-Учебен план за съответната учебна година.
-Седмично разпределение по групи и дисциплини.
-План на методичното обединение по Предучилищно възпитание.
-Дневен режим.
-План за контролната дейност.
-План за здравна просвета.
-План за посещение на природни и обществени обекти.
-Годишен комплексен план.
-Дневници за планиране на възпитателната работа и списък на децата по групи.
-Книга за заповедите за храна в детската градина.
-Регистрационна книга за издадените удостоверения.
-Книга за подлежащите на задължително обучение деца до 16 годишна възраст.
-Книга за контролната дейност на директора на детската градина.
-Книга за протоколи от педагогическите съвещания на детската градина.